Aktuale

Kurti: Thaçi braktisi çështjen e Enver Zymberit

Lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti duke përkujtuar heroin Enver Zymberi në gjashtë vjetorin e rënies ka thënë se kryeministri i atëhershëm Hashim Thaçi që nisi aksionin në veri edhe e ndërpreu atë.

Sipas Kurtit Thaçi braktisi çështjen Zymberi duke u dorëzuar përballë kriminelëve e duke mos i gjetur fajtorët.

Postimi i Albin Kurtit në Facebook:

Gjashtë vite më parë, në 25 korrik 2011, u vra në krye të detyrës polici i Kosovës, Enver Zymberi.

Enver Zymberi ishte pjesëtar i forcave speciale. Ai u vra në një aksion që synonte vendosjen e sundimit të ligjit në veri të vendit tonë.

Rrethanat e vrasjes së Enver Zymberit, si dhe autori apo autorët e vrasjes së tij, edhe sot ende nuk dihen.

Kryeministri i atëhershëm, Thaçi, e ndërpreu aksionin për vendosjen e rendit dhe ligjit në veri të vendit tonë edhe pse pati thënë fjalë të mëdha.

Po ashtu, ai e braktisi dhe çështjen Zymberi, duke u dorëzuar përballë kriminelëve e duke mos i gjetur fajtorët.

Enver Zymberi nuk është viktimë. Ai është dëshmor i Republikës sonë. Organizata kriminale që e vrau atë është përgjegjëse për pengmarrjen e veriut të vendit. Ne sot e përkujtojmë me respekt Enver Zymberin, të vendosur që ta çojmë përpara gjyqit vrasësin e tij, të vendosur që të mos lejojmë një qeverisje të Kosovës që bën aleancë me strukturat politike përgjegjëse për atë vrasje.