Aktuale

Kushner: Këtë vit nisin negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Former French minister of Foreign Affairs Bernard Kouchner takes part in the TV broadcast of the show "Le Grand Journal" as part of the 30th anniversary of French channel Canal Plus on November 4, 2014 in Paris. AFP PHOTO / BERTRAND GUAY (Photo credit should read BERTRAND GUAY/AFP/Getty Images)

Ish-ministri i Jashtëm francez, Bernard Kushner ka theksuar se pret që Bashkimi Evropian të nisë negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë këtë vit.

Në një opinion të publikuar në “Financial Times”, Kushner pret që BE të nis negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë, pas zgjedhjeve dhe samitit të Triestes që mbahet në korrik.

Kushner i konsideron çikërrima opinionet se zgjerimi i BE-së po ndalet për shkak të Brexit, nacionalizmit në rritje, apo lodhjes nga zgjerimi, ndërsa është optimist për Ballkanin Perëndimor.

“Përgjigja e BE do jetë pozitive në të paktën dy procese negocimi, gjykuar nga burimet që BE ka vënë në dispozicion të synimit për t’i mbajtur të gjashtë shtetet në rrugën e anëtarësimit, siç ka ndodhur së fundi me ndërhyrjet në Shqipëri dhe Maqedoni”, thotë Kushner. Tregues është rasti i Shqipërisë.

“Për tre muaj PD u fut në një çadër duke kërkuar dorëheqjen e Ramës, bojkotoi Parlamentin dhe nuk ishte kurrë e qartë se përse me një gjuhë bombastike brenda saj mbaheshin fjalime që mund të ishin mbajtur fare mirë në Parlament”, shprehet ish-ministri i Jashtëm francez.

Por ishte e qartë, sipas tij, se duke lënë bosh vendet në Parlament demokratët po bllokonin reformën në drejtësi, e fundit që kërkohej nga BE përpara hapjes së bisedimeve të anëtarësimit.