Sport

Ky është starti më i dobët i United që nga viti 1990

Gjiganti anglez nuk po arrin assesi të këndellet në këtë sezon.

Jose Mourinho erdhi me shumë bujë te Manchester United dhe pritej që ta kthente ekipin në rrugën e sukseseve. Por deri më tani asgjë nuk po shkon ashtu siç e kishte parashikuar portugezi.

Madje gjërat sa shkojnë e përkeqësohen për ‘Djajtë e Kuq’, të cilët pas barazimit 1:1 me West Hamin, kanë regjistruar startin më të dobët në 26 vitet e fundit në Premier Ligë, transmeton KosovaPress.

Ishte sezoni 1990/91, kur United kishte mbledhur vetëm 20 pikë pas 13 xhirove ashtu siç i ka edhe sot dhe gjendet plot 11 pikë prapa liderit Chelsea.

Ekipi i Mourinhos që renditet i gjashti në tabelë ka tetë pikë më pak edhe se i katërti Arsenali, vend ky i fundit që mundëson kualifikimin për Ligën e Kampionëve.

Ndonëse ka edhe shumë xhiro deri në fund të kampionatit, United ende nuk ka treguar asgjë, përkundër disa transferimeve të mëdha që i ka bërë gjatë verës.