Kuzhina

Lazanje me spinaq, ja receta

Lazanje me spinaq, zgjidhja ideale për drekë.

Përbërësit:

500 gr petë për lazanje

500 gr spinaq

750 gr djath të njomë

400 ml qumësht

150 gr djath parmezan

4 lugë gjelle gjalpë

4 lugë gjelle miell

1 vezë

1 thelpinj hudhre

kripë dhe piper i zi

Përgaditja:

1 Spinaqin lajeni e grijeni.

2 Petët e lazanjës ziejini sipas udhëzimeve në paketim e më pas kullojini.

3 Vezën rraheni, shtojani djathin e njomë, spinaqin dhe gjysmën e djathit parmezan të grirë në rende.

4 Në një tigan shkrijeni gjalpën dhe aty skuqeni miellin.

5 Shtoni qumështin dhe ziejini të gjitha bashkë derisa të trashet salca béchamel.

6 Kriposeni dhe lëreni mënjanë.

7 Në tavën e lyer me yndyrë vendoseni një rend petë lazanjash e sipër tij shtroni mbushjen me spinaq dhe parmezan.

8 Përsëriteni këtë veprim derisa të shpenzoni të gjithë materialin.

9 Përfundojeni me petë lazanjash e mbi to hidhni salcën béchamel.

10 Në fund spërkateni edhe me pak djathë parmezan të grirë në rende dhe vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë për 30 minuta. Ju bëftë mirë./meshije.com