Aktuale

Letra e një 14 vjeçari që dëshiron që ta ndryshoj emrin, për Ramën

Kryeministri Edi Rama ka uruar edhe sot nje dite te mbare permes postimeve ne Facebook, ku sot ka zgjedhur këtë pamje fantastike mbi urën lidhëse të Mangalemit me Goricën në Berat.

Por nje komentues, i quajtur Endro Ferizolli, i ka bere nje kerkese, pasi tregon se ka nje problem me ndryshimin e emrit te cilit ia kane regjistruar gabim ne shkolle e me pas ne deftesa…

Kerkesa e djalit:

Pershendetje , Z. Edi Rama! Une qe po ju shkruaj jam Endro Ferizolli , nje 14-vjeçar njekohesisht banor i Bashkise Tiranes ,njesise bashkiake nr.4 dhe nxenes ekselent i shkolles 9 – vjecare Misto Mame. Arsyeja perse po ju shkruaj eshte

sepse une ne tevertete ne Republiken e Shqiperise jam i regjistuar me emrin Ender Ferizolli. Per shkak te nje gabimi te bere ne vitin 2007 gjate regjistrimit. Ne fakt prinderit e mi e kuptuan shume vone kete gabim mirpo e moren si dicka te pavlere.Me kalimin e viteve tani qe edhe une jam rritur , fillova ta kuptoj te verteten dhe ndihesha keq , sepse emri im figuronte gabim ne deftesat e shkolles , ne fletat e lavderimit, ne regjistrin e klases , ne listen e ekselences , ne pasaporte dhe ne cdo dokument tjeter zyrtare. Kjo beri qe une tu kerkoj prinderve me kembengulje ndryshimin e emrit . Pavaresisht se ne fillim e shihnin si dicka te vogel , kur kuptuan se sa shume me stresonte ky gabim , atehere vendosen qe do te fillojme procedurat.Por kur u drejtuam drejt zyrave te gjendjes civile , punonjeset na treguan se ligji i ndryshimit te emrit kishte ndyshuar qe e 2013. E vetmja menyre ishte nepermjet gjyqit. Prinderit e mi moren nje avokat , i cili u more me dokumentacionin e nevojshem . Une isha shume i lumtur qe ky emer kaq i urryer nga une do te me hiqej qafe nje here e pergjithmone , mirepo ndryshimi i emrit u refuzua. Kjo gje me beri te ndihem edhe me i merzitur se ne fillim sepse kuptova qe nuk mund te bej me asgje.Tani iu jam drejtuar ju . Une e kuptoj shume mire qe me ardhjen tuaj ne pushtet keni ndryshuar menyren e ndryshimit te emrit , per te mos lejuar njerezit me te shkuar kriminale te ndryshojne emrin lirisht , dhe per kete jam shume shume dakord , por mendoj qe me kete ligj nuk duhet te penalizohen femije te pafajshem te cilet thjesht duan te rregullojne nje gabim ne emrin e tyre.Jam dakord qe procedurat te jene te rrepta dhe te mos tolerojne njerezit me probleme me shtetin .Por te pakten mos te jete e pamundur ndryshimi i emrit.

Ju falemderoj shume , per leximin e letres time dhe do te kerkoja qe te merren masa per zgjidhjen e problemit tim dhe qindra njerezve te tjere me te njejtin problem.

Nga:Endro Ferizolli (Ender)

Per : Z. Edi Rama

the authorE B