Rajon & Botë

Mbahen ushtrimet historike mes trupave amerikane dhe polake

Ushtria amerikane ka filluar stërvitjet para të përbashkëta me ushtrinë polake, të cilin ushtrim Presidenti polak, Andrzej Duda e quajti ngjarje historike.

“Ky është një moment historik, sepse kjo ndryshon modelin në pjesën e Evropës”, tha Duda, tha kompania.

SHBA-të dhe vendet tjera evropiane kanë vendosur trupat në Poloni dhe shtete Baltike, për gjatë kufirit me Rusinë, për t’i siguruar këto shtete nga agresioni i mundshëm rus./KosovaPress/