Rajon & Botë

Mbërrin përgjigja amerikane ndaj Bashar al Asad

epa03840198 (FILE) A US Navy handout picture dated 29 September 2010 showing US guided-missile destroyer USS Preble (DDG 88) conducting an operational tomahawk missile launch while underway in a training area off the coast of California, USA. The US military is ready to strike Syria, the top US defence official said 27 August 2013 as the momentum also grew in France and Britain for strong, punitive action, and the Syrian opposition said it was informed of an imminent military attack. 'We are prepared. We are ready to go' if given such an order from President Barack Obama, US Defence Secretary Chuck Hagel told the BBC. 'We have moved assets in place to be able to fulfil ... whatever option the president wishes to take,' he said. Obama is weighing options on how to respond to the alleged use of chemical weapons by the Syrian regime, but no decisions have yet been made as the president consults with allies and the US Congress, spokesman Jay Carney said. EPA/MC1 Woody Shag Paschall / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY

SHBA ka dërguar pranë Sirisë kryqëzorin Donald Cook, i cili ka lënë portin qipriot të Larnakia-s dhe tashmë ndodhet në ujrat siriane.

Pritet që së shpejti të ketë lëshime raketash në territorin sirian.

Lajmin e bën të ditur e përditshmja turke Hurriet, e cila ka marrë konfirmim nga korrespondenti i saj në Qipro.

Ndërkaq, dje janë hedhur disa bomba mbi një bazë qeveritare të Asadit në Homs ku ka pasur 42 të vdekur, por që është mohuar nga Pentagoni.

Është hera e parë që Pentagoni flet zyrtarisht për një ngjarje që thotë se s’ka gisht./tesheshi.com/