Rajon & Botë

Merr fund përçarja dhjetëvjeçare, grupet palestineze arrjnë marrëveshje

Grupi palestinez Hamas thotë se ka arritur marrëveshje me grupin rival Fatah, duke i dhënë fund një përçarje dhjetëvjeçare.

Hamasi, i cili kontrollon Rripin e Gazës, tha se detajet e marrëveshjes do të bëhen të ditura më vonë gjatë ditës së sotme. Ndërsa Fatah nuk ka komentuar asgjë, transmeton Indeksonline.

Egjipti ka ndërmjetësuar bisedimet e pajtimit në Kajro.

Palestinezët në Gaza dhe Bregun Perëndimor janë vendosur veçmas për shkak se shpërthimet vdekjeprurëse midis dy grupeve shpërthyen në vitin 2007./Indeksonlione/

the authorE B