Sport

Messi lë pas Ronaldon në renditjen e 100 lojtarëve më të mirë të shekullit XXI

Kapiteni i Barcelonës, Lionel Messi, ka fituar ndaj konkurrencës së ashpër të Criastiano Ronaldos, Xavi Hernandez dhe Ronaldinho, për t’u shpallur lojtari më i mirë i shekullit XXI.

Këtë renditja e ka bërë media prestigjioze britantike, Independent, përcjell lajmi.net.

Messi, i cili vlerësohet gnga shumë si lojtari më i mirë në historinë e këtij sportit, ka zënë vendin e parë.

Rivali i tij më i madh, Cristiano Ronaldo, është renditur në vendin e dytë, duke u pasur nga legjenda Xavi Hernandez dhe Ronaldinho.

Në vendin e pestë është Andres Iniesta.

100 lojtarët më të mirë të shekullit XXI sipas Independet:

Yaya Toure

Harry Kane

Daniele De Rossi

Bastian Schweinsteiger

Vincent Kompany

Karim Benzema

Sol Campbell

Pepe

Edwin van der Sar

Arturo Vidal

Angel di Maria

Diego Forlan

Radamel Falcao

Pierre-Emerick Aubameyang

Robin van Persie

Carlos Tevez

Gaizka Mendieta

Virgil van Dijk

Hernan Crespo

Rio Ferdinand

Toni Kroos

Juan Roman Riquelme

Thomas Muller

Muhamed Salah

Diego Godin

David Silva

Eden Hazard

Cesc Fabregas

Deco

Lilian Thuram

Nemanja Vidic

Marcelo

Ryan Giggs

Antoine Griezmann

Clarence Seedorf

Wesley Sneijder

Gabriel Batistuta

Fernando Torres

Ruud van Nistelrooy

Claude Makelele

Sergio Aguero

Cafu

Mirosllav Klose

Kevin de Bruyne

Henrik Larsson

Xabi Alonso

Dennis Bergkamp

Gareth Bale

Gerard Pique

Robert Lewandowski

Javier Zanetti

Didier Drogba

Michael Ballack

Oliver Kahn

​​Ashley Cole

Pavel Nedved

N’Golo Kante

Kylian Mbappe

Alessandro Del Piero

Alessandro Nesta

Patrick Vieira

Zlatan Ibrahimovic

Roberto Carlos

Rivaldo

Roy Keane

John Terry

Paul Scholes

David Villa

Iker Casillas

Francesco Totti

Arjen Robben

Wayne Rooney

Raul Gonzalez

Manuel Neuer

Paolo Maldini

Dani Alves

Carles Puyol

Frank Lampard

Luka Modric

Samuel Eto’o

Neymar

Andrei Shevchenko

Steven Gerrard

Sergio Busquets

Luis Suarez

Luis Figo

Philipp Lahm

Gianluigi Buffon

Sergio Ramos

Andrea Pirlo

Fabio Cannavaro

Kaka

Zinedine Zidane

Thierry Henry

Ronaldo

Andres Iniesta

Ronaldinho

Xavi Hernandez

Cristiano Ronaldo

Lionel Messi

the authorGazetaKNN