Sport

Messi sonte përballet me një sfidë të re

Lionel Messi do të përballet me një sfidë të re sonte në ndeshje kundër Juventusit në kuadër të fazës grupore të Ligës së Kampionëve në Torino.

Sfida e pesë-herë fituesit të Topit të Artë është të shënojë për herë të parë në qytetin e Torinos, transmeton Express.

Torino është qyteti i vetëm italian nga tri në total në të cilat Messi ka luajtur në Ligë të Kampionëve që nuk ka mundur ta gjejë rrejtën e portës.

Në prillin e kaluar, në ndeshjen e parë të çerekfinales kundër Juventus, Messi jo vetëm që nuk arriti të shënojë, por Barcelona u mund 3-0 nga Juventus në “Allianz Stadium”, që në fund rezultoi edhe në eliminimin e Barçes nga Liga e Kampionëve.

Messi ka shënuar në Milano (dy gola në katër ndeshje kundër Milanit, por asnjë në dy ndeshje kundër Interit) dhe në Romë (në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Manchester United më 2009, por jo edhe kundër Romës më 2015).

Messi i ka 97 gola në 117 ndeshje në Ligë të Kampionëve

Messi ka shënuar gola në 22 qytete:

Barcelona 57

Glasgow 5

London 3

Nicosia 3

Prague 3

Donetsk 3

Manchester 2

Leverkusen 2

Madrid 2

Milan 2

Paris 2

Minsk 2

Moscow 2

Kiev 1

Lyon 1

Basel 1

Rome 1

Lisbon 1

Copenhagen 1

Bremen 1

Stuttgart 1

Athens 1

Në 4 qytete nuk ka arritur të shënojë:

Munich 0 (3 ndeshje)

Kazan 0 (2 ndeshje)

Liverpool (1 ndeshje)

Turin 0 (1 ndeshje)

Viktimat e tij më të mëdha kanë qenë:

Arsenal 9 gola

Milan 8 gola

Celtic 8 gola

Bayer Leverkusen 7 gola

Manchester City 6 gola

Ajax 6 gola