Sport

Milan bën historinë, thyen një rekord 90 vjeçar

Skuadra e Milanit ka vazhduar me formë të mirë edhe në ndeshjen e fundit të Ligës së Evropës.

‘Rossonerët’ në kuadër të xhiros së dytë të fazës së grupeve në Ligën e Evropës kanë mposhtur 3:0 Sparta Pragën, shkruan lajmi.net.

Me këtë fitore, Milan kanë arritur të përsërisin rekordin e tyre të vitit 1929/1930, duke shënuar dy apo më shumë gola në 12 ndeshje më radhë në të gjitha garat.

Skuadra e Stefano Piolit regjistrojë edhe një tjetër të arritur. Milan u bë skuadra e parë ku tre lojtarë të lindur pas vitit 1999, shënojnë në një ndeshje evropiane.

Brahim Diaz (21), Rafael Leao (21) dhe Diogo Dalot (21), shënuan golat në fitoren e Milanit kundër Sparta Pragës.

the authorGazetaKNN