Aktuale

Mogherini viziton të gjitha shtetet fqinje, por jo Kosovën

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian Federica Mogerini do të vizitojë rajonin e Ballkanit Perëndimor javën e ardhshme, thuhet sipas Këshillit të BE-së.

Sipas Mogerinit, “ajo mbështet progresin drejt BE-së të gjashtë partnerëve nga Ballkani Perëndimor”.

Burime diplomatike në Bruksel ka thënë për “Tanjug” se udhëheqësja e diplomacisë së BE-së, gjatë turneut të saj ballkanik do të vizitojë Tiranën, Podgoricën, Beogradin dhe Shkupin.

“Tanjug”, duke iu referuar këtyre burimeve, raporton se Mogerini në Beograd do të vjen më 19 prill.

Ne kujtojmë se shefi i politikës së jashtme të BE vizitoi Beogradin pak më shumë se një duzinë ditë – në 27 mars, kur u takua me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, raporton “b92”, transmeton Periskopi.

Vizita e Mogerinit në Beograd do të thotë diskutimi i dialogut me Prishtinën, arrestimit të kreut të zyrës serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, në Mitrovicë dhe dëbimit të tij nga Kosova.

Zyrtarët serbë më vonë deklaruan se Mogerini do të vizitonte vetëm Beogradin dhe jo Prishtinën, duke thënë se “kush e mbështet atë”.