Lifestyle

Mos pini kafe dhe alkool kur jeni nervozë

Shpesh kur njerëzit janë nervozë mendojnë se pijet si kafja apo alkooli do ndihmojnë në largimin e kësaj ndjesia.

Porn ë fakt nëse jeni të acaruar këto pije e e shtojnë më tej këtë ndjesi. Ndër të tjera këto produkte ushqimore ndikojnë direkt në trurin tonë dhe në aparatin tretës.

Për të ndihmuar veten të qetësohet, këshillohet që të përfshihen në dietë lëng karotash, perimesh dhe frutash sipas mjeku.net.

Ndër ushqimet që duhen konsumuar janë edhe patatet, bananet, domatet dhe pjepri, pasi përmbajnë elementë të rëndësishëm për funksionimin e qelizave nervoze.

Ndryshe nga to, nuk këshillohet të konsumohen ëmbëlsirat dhe produktet që përmbajnë sheqer, pasi ato shtojnë ndjesinë e acarimit.