Rajon & Botë

NATO paralajmëron Turqinë për pasojat nëse blen sistemin raketor S-400 nga Rusia (Foto)

2602991 04/09/2015 An S-400 "Triumf" antiaircraft missile system is among other Defense Ministry's air defense missile battalions put on combat alert in the Moscow Region. Kirill Kallinikov/Sputnik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj të NATOss vazhdojnë të shprehin shqetësime lidhur me marrëveshjen Rusi-Turqi në dhënien e sistemit raketor S-400. Në një intervistë me Sputnik, gjeneralët e pensionuar turq komentuan mbi çështjen dhe ndanë mendimet e tyre rreth asaj se si kjo marrëveshje mund të prekte marrëdhëniet Turqi-NATO.

Duke folur për “Sputnik Turkey”, Gjenerali i Forcave Ajrore Turke dhe nënkryetari i Partisë Patriotike (Partia Vatan) Beyazıt Karatas sugjeroi që vendimi i Ankarasë për të blerë sistemin raketor rus të mbrojtjes ishte për shkak të “qëndrimit hipokrit” të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe NATO’s.

“Turqia ka qenë anëtare e NATO’s që nga vitet 1950 dhe vendi ende nuk mund të marrë një sistem të mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë që ka nevojë shumë nga aleanca.Në situatën aktuale, blerja e sistemeve të mbrojtjes ajrore nga SHBA është e pamundur,” Karatas drejtuar.

Ndërkohë, gjenerali Petr Pavel, kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO’s, paralajmëroi për “pasojat” për Turqinë nëse Ankaraja blen armë të prodhuara nga Rusia. Gjenerali tha javën e shkuar, secili vend është i lirë të marrë vendimet e veta të mbrojtjes, synimi i Turqisë për të blerë sistemin raketor S-400 do të parandalojë Ankaran nga integrimi në sistemin e mbrojtjes ajrore të NATO’s dhe gjithashtu rrezikon kufizime të tjera teknike.

Sipas Karatas, të tilla “kërcënime” janë e vetmja gjë që NATO mund t’i bëjë Turqisë dhe Rusisë në mes të marrëveshjes së sistemit raketor S-400.

Duke komentuar më tej, analisti shpjegoi se bashkëpunimi i ngushtë midis Rusisë dhe Turqisë konsiderohet një kërcënim nga vendet e NATO’s, para së gjithash nga SHBA, raporton “Sputnik International”, transmeton Periskopi.

“Rritja e Turqisë me Rusinë u motivua nga situata në Lindjen e Mesme. Një krizë në marrëdhëniet dypalëshe pas një avioni turk që u rrëzua nga një bombardues rus në nëntor të vitit 2015 u zgjidh shpejt ku të dy vendet filluan të ndërtojnë aktivisht bashkëpunimin”, shtoi ai.

“Bashkëpunimi është shumë i rëndësishëm si në aspektin ushtarak, ashtu edhe në atë ekonomik,” vuri në dukje ai.

Duke folur për presionin e NATO-s ndaj Ankarasë lidhur me marrëveshjen S-400, Karatas theksoi se Turqia është një vend sovran dhe asnjë vend i huaj nuk duhet të ndërhyjë në këtë çështje.

Ajo që është gjithashtu e rëndësishme, sipas Karatas, është se NATO është shumë e shqetësuar për mundësinë e Turqisë që të blejë më shumë armë ruse pas dorëzimit të sistemit raketor S-400.

“Një problem tjetër për Uashingtonin është fakti se marrëveshja S-400 gjithashtu do të kontribuonte në zhvillimin e lidhjeve ushtarake, tregtare dhe shoqërore midis Moskës dhe Ankarasë,” tha ai.

Turqia dhe SHBA’ja kanë interesa të ndryshëm në Lindjen e Mesme

Bisedimet Rusi-Turqi mbi shpërndarjen e sistemeve S-400 filluan vitin e kaluar. Më 12 shtator të këtij viti, Moska dhe Ankara arritën një marrëveshje për dhënien e sistemit raketor S-400 Turqisë./Periskopi/

the authorE B