ShowBiz

Ndërron jetë artisti i njohur i muzikës jazz

Ka vdekur Robert Northern, i njohur si “Brother Ah”.

Këngëtari i jazz-it, Robert Northern, i njohur si “Brother Ah”, vdiq në moshën 86 vjeçare, shkruan The New York Times, transmeton lajmi.net.

Mjeshtri i muzikës franceze kishte aftësi në muzikën klasike dhe jazz. Si lider i bendit, ai iu përkushtua asaj që ai e quajti “vetëdije e shëndoshë”.

Ai u bë i njohur mes botës së jazzit dhe muzikës klasike, përpara se të fillonte karrierën si solo-artist.

Northern vdiq më 31 maj në Uashington dhe ishte 86 vjeç.

Gruaja e tij, Ayana Watkins-Northern, tha se shkaku i vdekjes së tij ishte një sëmundje e frymëmarrjes, me të cilën ai po luftonte për rreth një vit.

Në vitet 20 dhe 30, Northern luajti në disa prej rekordeve më të njohura orkestrale në historinë e jazzit, duke përfshirë “Orkestrën Thelonious Monk në Town Hall”, “Afrika / Tunxh” të John Coltrane dhe “Orchestra Liberation Music” të Charlie Haden. /Lajmi.net/