Kuzhina

Një mëngjes i lehtë dhe plot energji

Këtë recetë mund ta konsumoni si për mëngjes ose ta shërbeni si një ëmbëlsirë e lehtë.

Përbërësit e nevojshëm:

200g mjedra ose luleshtrydhe (mund të jetë një kombinim)

400ml grek kos

1 lugë gjelle mjaltë

1 lugë gjelle fara chia

1 ugë kafeje me aromë vanilje

1 banane

100g granola shtëpi

Mënyra e përgatitjes:

Përzinin 200ml kos me fara chia, mjaltin dhe vaniljen. Ndani në gota dhe lëreni menjëanë që të qëndrojnë dhe farat chia të fryhen.

Në një blender, bluani së bashku kosin e mbetur me mjedrat dhe luleshtrydhet. Mund të shtoni të njëjtën mjaltë nëse mendoni se nuk do të jetë mjaft e ëmbël, por nuk keni pse.

Pastaj merrni gotën në të cilën janë farat chia dhe kosi dhe shtoni sipër granolan, pastaj pritini bananen, më pas hidhni sipër smoothit me mjedër dhe luleshtrydhe.