Shëndetësi

Pastroni veshkat dhe përmisoni funksionimin e tyre në këtë formë

Veshkat toksike dhe funksioni i reduktuar i veshkave mund të shkaktohen nga faktorë të ndryshëm si pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin dhe mund të jetë sëmundje gjenetike.

Kur veshkat janë të mbushura me toksina, mund të përjetohet një dhimbje e lehtë, e ngrysur në pjesën e poshtme të shpinës.

Lënia pas dore e këtyre simptomave mund të dërgojë në komplikime tjera më serioze, sin ë dëmtimin e veshkave ose krijon gurë në veshka, transmeton portali arbresh.info

Pa dyshim që veshkat janë jetësore për shëndetin tonë të përgjithshëm sepse pastrojnë gjakun duke eliminuar mbeturinat nga trupi ynë.

Më kërë recetë ju do të përmisoni dukshëm funskionimin e veshkave.
Përbërësit:
1 filxhan lëng boronice
2 lugë lëng limoni
½ luge shafran i Indisë
1 lugë e mesme xhenxhefil
1 gotë me lëng rrushi
Përgatitja:
Lëngun e rrushit dhe të boronicës i vendosni në një kavanoz dhe më pas shtoni përbërësit tjerë. Lëreni ato të qëndrojnë ashtu për gjysmë ore dhe më pas tendoseni lëngun dhe konsumojeni. Përsëriteni këtë procedurë në baza ditore.

Vlerat shëndetësore të përbërësve:
Limoni është i pasur me acid që shkrin gurët në veshka dhe pengon formimin e tyre.
Shafrani i Indisë është i njohur për lehtësimin e inflamacionit në veshka dhe shmang krijimin e mpiksjes së gjakut.
Xhenxhefili ka karakteristika të ngrohjes dhe nxit qarkullimin e gjakut.
Lëngu i boronicës shpërbën gurët në veshka.
Rrushi është i pasur me antioksidantë që janë të rëndësishëm për trajtimin e problemeve të lidhura me veshkat. /arbresh.info/