AktualeRajon & Botë

Pelosi injoron Kinën, viziton Tajvanin

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, mbërriti në Tajvan vonë të martën në një udhëtim që ajo tha se tregon një përkushtim të palëkundur amerikan ndaj ishullit të vetëqeverisur nga Kina, por Kina dënoi vizitën e nivelit më të lartë në SHBA në 25 vjet si një kërcënim për paqen, dhe stabiliteti në ngushticën e Tajvanit.

Pelosi dhe pjesa tjetër e delegacionit të saj zbarkuan nga një aeroplan transporti i Forcave Ajrore të SHBA, në aeroportin Songshan në qendër të Taipeit pas një fluturimi nga Malajzia për të filluar një vizitë që rrezikon t’i nxisë tensionet edhe më tej mes SHBA’ve e Kinës.

Pelosi me ekipin e saj u përshëndetën nga ministri i jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu, dhe Sandra Oudkirk, përfaqësuesja e lartë e SHBA-së në Tajvan.

Ardhja e saj shkaktoi një përgjigje të furishme nga Kina në një kohë kur tensionet ndërkombëtare tashmë janë ngritur nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Kina e konsideron Tajvanin pjesë të territorit të saj dhe kurrë nuk ka hequr dorë nga përdorimi i forcës për ta vënë nën kontrollin e saj.

Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Kinën që të mos përdorte vizitën si pretekst për veprime ushtarake kundër Tajvanit.