AktualeSport

Pensionohet teniserja e famshme

Serena Williams, një nga atletet më të dekoruara të gjeneratës së saj, po planifikon pa dëshirë të tërhiqet nga tenisi, në mënyrë që të mund të fokusohet në mirëqenien e familjes së saj.

23 herë kampionja e Grand Slam shpjegoi vendimin e saj në një kopertinë në revistën Vogue, të botuar të martën. Ajo tha se nuk donte të zgjidhte mes karrierës së saj dhe të pasurit më shumë fëmijë, por kur bëri gati 41 vjet “i duhej të jepte diçka”.

“Unë nuk mendoj se është e drejtë,” tha Williams. “Po të isha burrë, nuk do duhej ta kisha bërë këtë sepse do të isha atje duke luajtur dhe duke fituar ndërsa gruaja ime po bënte punën fizike për të zgjeruar familjen tonë”.

Williams nuk dha një afat kohor për pensionimin e saj zyrtar. Ajo sugjeroi se do të konkurrojë në US Open, që fillon më vonë këtë muaj në New York.

“Fatkeqësisht nuk isha gati për të fituar Wimbledon këtë vit”, tha ajo. “Dhe nuk e di nëse do të jem gati për të fituar në New York. Por do të përpiqem.”

Për Williams, vendimi për të lënë tenisin varej nga mundësia për të pasur një fëmijë tjetër, për të cilin ajo tha se mjekët e siguruan se ishte e mundur.