Rajon & Botë

Përsëritja e zgjedhjeve të Turqisë ka zgjuar protesta nga kundërshtarët fitimtar

Votimi, i cili do të mbahet më 23 qershor, ka ngjallur protesta në qytet.

Trupi zgjedhor i Turqisë është kritikuar për urdhërimin e përsëritjeve të zgjedhjeve lokale të Stambollit që do të mbahen pas një fitorje opozitare në mars.

AK Partia e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan kishte pretenduar se kishte “parregullsi dhe korrupsion” pas fitores së pakta të opozitës CHP.

Por Ekrem Imamoglu i CHP, i cili u konfirmua si kryebashkiak i Stambollit në prill, e quajti vendimin “të pabesë”, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Votimi, i cili do të mbahet më 23 qershor, ka ngjallur protesta në qytet.

Qindra banorë u mblodhën në disa lagje të Stambollit të hënën, duke hedhur pots dhe pans dhe duke thirrur slogane anti-qeveritare.

Parlamenti Evropian gjithashtu tha se vendimi për të ri-drejtuar zgjedhjet do të përfundojë kredibilitetin e zgjedhjeve demokratike në Turqi. /Lajmi.net/

the authorBurbuqe Metolli