Shëndetësi

Pse më rrinë duart e ftohta dhe ndryshojnë ngjyrën? Shkaqet e këtij problemi

Pse kam duar të ftohta që ndryshojnë ngjyrën? Nëse jeni duke kërkuar një përgjigje për këtë pyetje, me siguri do ta gjeni në njërën prej këtyre hipotezave që do t’ju paraqesim. Shkaqet e duarve të ftohta mund të jenë të ndryshme dhe gjithashtu fshehin sëmundje.

Arsyeja më e zakonshme është sigurisht që keni kaluar një ditë të tërë në të ftohtë. Në këtë rast gjymtyrët bëhen më të ftohta sepse ka më pak gjak që dërgohet në organe vitale si zemra, truri, mëlçia, etj.

Në rast se ju jeni në një vend të ngrohtë dhe vetëm duart tuaja mbeten të ftohta, ju mund të vuani nga një sëmundje, si këto dhjetë:

1.Sëmundja e Raynaud Në këtë rast enët e gjakut të gishtërinjve dhe nganjëherë edhe veshët dhe hunda ngushtohen për shkak të temperaturave të ulëta ose stresit emocional. Për këtë arsye gishtat bëhen të bardhë ose blu për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut. Sindroma e Raynaud identifikohet lehtësisht nga gishtat e fryrë, dhimbja dhe ndjesi shpimi gjilpërash.

2.Një sëmundje autoimune Një sëmundje autoimune është një sindromë e sistemit imunitar që sulmon indet për shkak të përgjigjes së gabuar imune të trupit ndaj substancave të caktuara. Mund të jetë serioze, kështu që këshilla është që të konsultoheni me mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur. Pasi të diagnostikohet, ky çrregullim mund të trajtohet me ilaçe të përshtatshme.

3.Hipotiroidizmi Duart e ftohta janë një simptomë e zakonshme në rastin e mosfunksionimit të gjëndrës tiroide. Kjo gjëndër është e vendosur në bazën e qafës dhe është një lloj termostati i trupit. Nëse është në nivelin më të ulët, mund të shfaqen lodhje, mbipesha dhe ndjesi të ftohta. Është një çrregullim i zakonshëm tek njerëzit mbi 50 vjeç.

4.Qarkullimi i gjakut të dobët Shumë besojnë se qarkullimi i pasaktë i gjakut është ndër arsyet që fshihen pas duarve të ftohta. Kur fluksi i gjakut zvogëlohet, kur pompimi i zemrës nuk funksionon siç duhet ose për shkak të një bllokimi fizik të rrjedhës së gjakut për shkak të kolesterolit të lartë ka qarkullim të dobët të gjakut. Kur rrjedhja e gjakut në trup ndalet, është e zakonshme të ndjeni të ftohtë në duar dhe këmbë, ënjtje dhe ndjesi shpimi gjilpërash.

5.Anemia Anemia, nga ana tjetër, ndodh kur trupi nuk prodhon mjaft qeliza të kuqe të gjakut ose nëse ka një nivel të ulët të hemoglobinës në gjak. Në këto raste nuk ka furnizim të mjaftueshëm të oksigjenit në trup dhe për këtë arsye është e mundur që të keni duar të ftohta. Anemia mund të jetë për shkak të mungesës së hekurit, humbjes së gjakut siç janë menstruacionet tek gratë, ulcerat, llojet e kancerit, etj. Simptoma të tjera të zakonshme të anemisë, përveç duarve të ftohta, mund të jenë: lodhja, dhimbja e kokës, marramendja, gulçimi dhe zbehja.

6.Mungesa e vitaminës B12

Ne mund të marrim vitaminë B12 përmes konsumimit të sardeleve, tonit, oktapodit, vezëve, produkteve të qumështit, etj. Është një vitaminë e rëndësishme për të bërë qelizat e kuqe të gjakut. Në të kundërt, në fakt, një mangësi e tij mund të çojë në një rënie të qelizave të kuqe të gjakut. Njerëzit mbi 50 vjeç ose ata me një dietë vegjetariane ose vegane mund të vuajnë nga mungesa e vitaminës B12. Përmes një testi gjaku është e mundur të përcaktohet nëse ekziston kjo mungesë dhe prandaj nëse kjo është baza e duarve tuaja të ftohta.

7.Presioni i ulët i gjakut Presioni i ulët i gjakut mund të gjurmohet në dehidrim, humbje gjaku, përdorim të ilaçeve të caktuara ose çrregullime endokrine, siç është mosfunksionimi hormonal. Nëse presioni i gjakut është i ulët, enët e gjakut do të lënë gishtërinjtë dhe gishtat të ftohtë. Për më tepër, shikimi i dëmtuar, ndjenja e lodhur, dobësi fizike dhe konfuzion mund të ndodhin, këshillohuni menjëherë me mjekun tuaj.

8.Stresi

Stresi mund të çojë në shumë probleme, duke përfshirë ngushtimin e enëve të gjakut në ekstremitetet dhe për këtë arsye të ftohtë në duar dhe këmbë.

9.Ilaçet Disa ilaçe mund të çojnë në ngjeshje të enëve të gjakut, përfshirë arteriet. Prandaj mund të jetë efekte anësore që lidhen me sindromën Raynaud.

10.Konsumi i duhanit Ka shumë arsye të mira për të lënë duhanin, përfshirë faktin se nikotina e cigares mund të shkaktojë që enët e gjakut të kontraktohen.

the authorGazetaKNN