Shëndetësi

Psikologët japin këshilla për mënyrën e ndaljes së ankthit nga koronavirusi

Ndërsa rritet numri i rasteve të konfirmuara në Mbretërinë e Bashkuar, Sophie Gallagher flet me ekspertët se si të shmangni panikun dhe ankthin e panevojshëm.

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar ka arritur në 373 dhe një pacient i gjashtë ka vdekur, raporton “Independent”, transmeton lajmi.net.

Që kur sëmundja filloi të përhapet në fillim të janarit, numri i vdekjeve globale ka kaluar 4,000 me 115,000 njerëz të infektuar në të gjithë botën, një situatë që Anglia e Shëndetit Publik thotë se e bën atë “shumë të mundshme” do të çojë në një transmetim të gjerë në Mbretërinë e Bashkuar.

Pavarësisht nga serioziteti i dukshëm i situatës është e rëndësishme të mbash kërcënimin në perspektivë dhe të vlerësohet se vetëm 2% e atyre që kapin koronavirus do të vdesin.

Organizata Botërore e Shëndetit dhe Shëndeti Publik në Angli kanë paralajmëruar se nuk ka nevojë të bëni panik me maska ​​për fytyrën, dorëza ose mjete të tjera mbrojtëse ekstreme nëse praktikoni higjienë të mirë themelore si larja e rregullt e duarve dhe mbulimi i gojës dhe hundës nëse kollitni.

Dr Michael Sinclair, një psikolog konsulent, tha: “E kuptueshme që duhet të ketë një nivel shqetësimi. Mendjet tona evoluan nga paraardhësit e shpellës për t’u shqetësuar, ne përqendrohemi në dënimin dhe errësirën, e përtypim atë në trurin tonë dhe mësojmë aftësi të reja të mbijetesës. Kjo është mendja jonë duke bërë atë që është menduar të bëhet”.

Mos e dëgjo gjithmonë mendjen

“Dëgjoni se çfarë mendja juaj thotë se është atje dhe pastaj shikoni provat për atë që është me të vërtetë”, thotë Dr Sinclair. “Ne duhet të pranojmë që është një histori që mendja jonë po na tregon, dhe jo realiteti”.

Mos u mundoni të injoroni simptomat fizike të stresit

“Ndonjëherë ne mund ta bëjmë veten të ndihemi mirë përmes panikut dhe ankthit, ato shenja si: gulçim dhe ngushtim në zemër”, thotë Dr Sinclair. “Por kur kjo të ndodhë, në vend që të përpiqeni t’i zhdukni ose injoroni menjëherë ato ndjenja, të cilat nuk do të ndihmojnë, të krijoni hapësirë ​​për to, por shkruajini ato ndërsa i përjetoni”.

Mbani një regjistrim të shqetësimeve tuaja

Elizabeth Turp nga Shoqata Britanike për Këshillim dhe Psikoterapi (BACP) thotë se mund të bëni diçka praktike, diçka që mund ta kontrolloni për të ndihmuar në shprehjen e ankthit. Ajo sugjeron të shkruani një ditar ose fletore, transmeton lajmi.net.

Konsumoni vetëm atë që mund të trajtoni

Z.Neves thotë se nëse jeni duke luftuar për të përballuar situatën, ju nuk duhet të vazhdoni të shikoni lajmet drejtpërdrejtë, njoftimet që përdorin media sociale, përkundrazi kufizoni ekspozimin tuaj ndaj informacioneve. “Mund të jesh i rreptë me veten tënde, të vendosësh të shikosh vetëm lajmet dhe të lexosh për virusin një herë në ditë”, thotë ai.

Hidhni disa hapa praktikë

Si dhe për të menaxhuar mendjen tuaj, ekzistojnë hapa të thjeshtë fizikë që mund të ndërmerrni për të bërë veten të ndiheni të sigurt, si ndjekja e këshillave nga OBSH dhe PHE. “Lani duart shpesh me sapun dhe ujë, veçanërisht para se të hani. Ose lani duart me dezinfektues. Ndiqni këshillat mjekësore”, thotë z. Neves.

Shmangni spekulimet dhe përqendrohuni në fakte

Në një botë me 24/7 aktualitete të lajmeve dhe mediave sociale, mund të jetë e lehtë të tërhiqeni në spekulime dhe hipotezë. Por Barnes thotë: “Përpiquni të shmangni kapjen në stuhinë e mediave dhe të shmangni leximin e raporteve spekulative të tepërta. Ndiqni faqet e para të shëndetit, të tilla si NHS, për të marrë udhëzime dhe fakte të qarta, të thjeshta mbi koronavirusin dhe si t’i trajtoni ato”. /Lajmi.net/

the authorSamir Dalipi