Aktuale

Rritet numri i viktimave nga COVID-19 në botë

Sipas faqes botërore të statistikave, worldometers.info, 2 milionë e 818 mijë e 497 persona deri tani kanë vdekur si pasojë e virusit COVID-19, raporton Gazeta Express.

Sipas kësaj faqeje, 128 milionë e 911 mijë e 268 persona janë infektuar me këtë virus, ndërsa 104 milionë e 10 mijë e 657 persona janë shëruar nga ai.

Amerika prinë me numrin më të madh të të infektuarve me gjithsej 31 milionë e 97 mijë e 154 raste dhe 564 mijë e 138 viktima, pastaj Brazili me 12 milionë e 664 mijë e 58 raste dhe 317 mijë e 936 viktima si dhe India me 12 milionë e 149 mijë e 335 raste dhe 162 mijë e 502 viktima.

Vetëm në Kosovë numri total i rasteve pozitive me COVID-19 është 89 mijë e 507 raste nga 422 mijë e 380 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1 mijë e 858 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 665 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 73 mijë e 983 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13 mijë e 666./Express/