Rajon & Botë

Rritje e papritur në Kroaci, dita e dytë më e keqe e epidemisë COVID-19

Në 24 orët e fundit, 130 persona të infektuar me koronavirus janë regjistruar në Kroaci, kështu që aktualisht 686 pacientë janë aktivë, përfshirë 35 punonjës shëndetësorë.

Tetë pacientë janë në respirator, u njoftua në konferencën për shtyp të Shtabit Kombëtar kroat.

Numri i përgjithshëm i pacientëve është 5.870, ku 2,279 persona janë në vetizolim dhe 132,292 mostra janë testuar që nga fillimi i pandemisë, transmeton Telegrafi.

“Nuk ka pika të rëndësishme domethënëse. Njerëzit po kthehen nga pushimet dhe ne kemi shumë pacientë të rinj. Numri mesatar i personave të infektuar rishtazi është 34. Ata kanë marrë pjesë në vende të ndryshme ku të rinjtë argëtohen”, tha drejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Krunoslav Capak.

Ai kujtoi se instituti dha një rekomandim të fortë për mbylljen e pjesshme të klubeve të natës.

Kjo është dita e dytë me numrin e lartë për sa i përket të të infektuarve që nga fillimi i epidemisë – më 11 korrik, Kroacia pati 140 raste, raporton Jutarnji. Dje u regjistruan 91 raste dhe dy persona vdiqën.

the authorGazetaKNN