Rajon & Botë

Rusia ende pret që Turqia t’i kërkojë falje për rrëzimin e aeroplanit luftarak

Rusia ka thënë se ndjen keqardhje se Turqia nuk i ka ndërmarrë hapat e nevojshëm për t’i ndrequr marrëdhëniet e dëmtuara pas rrëzimit të aeroplanit luftarak rus nga ana e Ankarasë afër kufirit sirianë vitin e kaluar, kështu ka thënë sot zëvendësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Reuters shkruan se Kremlini ende pret që Turqia të kërkojë falje dhe të paguajë për kompensim për incidentin, ka thënë Peskov para gazetarëve kur u pyet për komentet e presidentit turk, Tayyip Erdogan, i cili tha të martën se ai nuk e kupton se çfarë “hapa të parë” Moska pret që Ankara të ndërmarrë./Gazeta Express/

Leave a Reply