Shëndetësi

Sanduiçët zvogëlojnë rrezikun e kancerit kolorektal

Sipas një studimi të fundit, të ngrënit një sandviç drithërash, zvogëlon kancerin e kancerit kolorektal për 17 për qind.

Në fakt në hulumtimin e Harvardit thuhet se sa më shumë që hani aq më i ulët do jetë rreziku nga ky lloj i kancerit, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

Studimi që u bë si një bashkëpunim me Fondin Botëror të Kërkimit të Kancerit, është i pari që lidh kokrrat e grurit me rrezik më të ulët të kancerit.

Por ata paralajmërojnë që ju duhet të kaloni proshutën dhe të zgjedhni një vegjetarian ose peshk për mbushje, pasi hulumtimet e tyre gjithashtu treguan se mishrat e përpunuara prishin të gjitha përfitimet shëndetësore.