Aktuale

Shqiptarët thyejnë rekord, kapen me 1.8 ton drogë në Gjermani

Mësohen identitetet e 13 shqiptarëve të arrestuar në Gjermani të cilëve iu kapën 1,8 ton kokainë me vlerë tregu mbi 400 milion euro.

Zyra e investigimeve kriminale në landin e Bavarisë dy ditë më parë dha detaje të reja për një sasi rekord kokaine kapur në Hamburg gjatë dy operacioneve. Në këtë operacion ishin përfshirë 500 forca policore.

“Është një prej sukseseve më spektakolare në luftën me mafian e narkotikëve në historinë e Republikës Federale Gjermane” kështu deklaroi Ministri i Brendshëm JoachimHerrmann. Ministri gjerman theksoi se “qëllimi është gjithashtu të zbulojmë strukturat organizative të autorëve”.

“Kutitë e bananeve përgatiteshin në Amerikën e Jugut dhe nën to fshiheshin pako të shumta kokaine. Më pas kutitë transportoheshin me anije për në Evropë dhe Gjermani nëpërmjet të ashtuquajturave mbivendosje të shtresëzuara”, tha drejtori i Investigimit Kriminal JörgBeyser, shkruan Shqiptarja,com.

Shqiptarët e arrestuar

Orneo Margjeka
Emiljan Hysenaj
Dashamir Ndoj
Dario Lame
Ervin Llusha
Izmir Lami
Dolan Kocani
Agim Zeka
Marjan Tola
Mevlan Beca
Granit Bajrami
Artan Mehmeti
Blerim Cakraj
Të tjerë

Alberto Kochsiek
Anel Begovic
Kofi Oteng

the authorE B