Lifestyle

Shtatë ushqimet që mund të pastrojnë lëkurën tuaj

Një nga gjërat pas së cilave jemi të fiksuar të gjithë e sidomos vajzat është lëkura jonë.

Pastërtia apo lëkura e butë lidhet shumë me ushqimet që konsumoni gjatë ditës.

Në vijim ju sugjerojmë ushqimet që duhet të konsumoni në vaktet tuaja për të patur një lëkurë sa më të mirë.

Bajamet
Bajamet janë plot me vitaminë E dhe mund t’ju ndihmojnë të ruani lëkurën e shëndetshme. Gjithashtu vitamina E mund të mbrojë lëkurën nga dëmtimet e shkaktuara nga dielli.

Salmon ose ton

Ushqimi i peshkut i siguron trupit biotinë.

Lëng portokalli
Lëngu i portokallit ju mban të hidratuar dhe Vitamina C, e cila funksionon si një antioksidant për të mbrojtur lëkurën dhe qelizat e tjera nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira në mjedis dhe në trup. Vitamina C gjithashtu ndihmon në krijimin e kolagjenit, proteina kryesore strukturore e trupit.

Farat “Chia”
Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në mbajtjen e membranave qelizore, duke mbrojtur lëkurën dhe duke siguruar lagështi. Farat Chia, gjithashtu janë të pasura me acide yndyrore.

Patate të ëmbla
E pasur në vitaminë A, patatja e ëmbël i jep ngjyrë lëkurës.

Fara luledielli
Këto fara sigurojnë një burim të shkëlqyeshëm të vitaminës E dhe ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Uji
Një person që pi ujë mjaftueshëm ka një lëkurë të shkëlqyeshme pa marrë parasysh ngjyrën e lëkurës së tij.