Rajon & Botë

Shtetet evropiane vendosin rekord të temperaturave të larta për muajin qershor

Gjermania, Polonia dhe Republika Çeke me rekord të temperaturave të larta.

Gjermania, Polonia dhe Republika Çeke prekën temperaturat më të larta të regjistruara në të gjitha të mërkurën – ndërkohë që nxehtësia vazhdon të rritet në ditët në vijim, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Disa vende, duke përfshirë Francën dhe Zvicrën, pritet të shënojnë nivele mbi 40C të enjten.

Meteorologët thonë se ajri jashtëzakonisht i nxehtë i fryrë nga Afrika Veriore është për t’u fajësuar për valën e nxehtësisë evropiane.

Zyrtarët francezë kanë lëshuar paralajmërime të rrepta rreth rrezikut për jetën.

Të mërkurën, Ministri i tyre për Solidaritet dhe Shëndetësi, Agnès Buzyn, mbrojti qeverinë kundër kërkesave që ata po alarmojnë për kushtet. /Lajmi.net/

the authorSamir Dalipi