Aktuale

Taksisti zviceran refuzon të transportojë shqiptarë të Kosovës (Foto)

Në qytetin Arbon të kantonit Thurgau buzë liqenit Bodensee, një shofer zviceran taksie i indinjuar ka shkruar publikisht në Facebook se nuk pranon të transportojë më shqiptarë të Kosovës dhe shtetas të ish-Jugosllavisë.

55-vjeçari i cilëson si të pandershëm dhe të parespekt duke fyer të gjithë shqiptarët e Kosovës, shkruan Blick, përcjell Albinfo.ch.

Shkas për zemërimin e tij ishin disa incidente në të cilat disa të rinj dyshohet ta kishin mashtruar dhe ta kishin dëmtuar kombibusin e tij.

Ai kishte shkuar për të marrë një grup të të rinjve në Cyrih. “Kur arrita pas një ore e gjysmë në stacionin kryesor ata ishin zhdukur tashmë”.

Pronari gjithashtu njoftoi për dëmtimin e taksisë. “Tani unë kam vrima në kombibusin tim. Riparimi do të kushtojë më shumë se 1000 franga”, ka treguar i zemëruar zvicerani.

“Klienti është mbret, por për shkak se ju nuk silleni si një mbret, unë kam vendosur që të mos transportoj tani e tutje personat nga Kosova. Ju lutem të më lini rehat dhe mos më kontaktoni”, thotë taksisti zviceran.

Postimi i zviceranit ishte cilësuar si fyes dhe racist nga disa përdorues në Facebook. Madje ata janë irrituar me një cilësim të përgjithshëm të të gjithë shqiptarëve të Kosovës.

the authorSamir Dalipi