Rajon & Botë

A do të ndodh ‘Frexit’?

Kandidatja e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, gjatë debatit të sontëm televiziv, ka theksuar se ajo ‘kërkon të shpëtojë Europën’.

“Unë jam europiane dhe unë dua që ta shpëtoj Europën. Dua ta largoj Europën nga duart e BE-së, e cila është duke e shkatërruar atë”, tha ajo, transmeton portali arbresh.info.

Rivali i saj, Emmanuel Macron, ka kërkuar nga BE-ja që të bëjë reforma, duke krijuar një buxhet të veçantë të eurozonës, si dhe nxitjen e marrëveshjes së tregtisë së lirë.

Macron ditë më parë ka deklaruar se nëse BE-ja refuzon të reformohet, do të përballet me Frexit./Arbresh.info