Rajon & Botë

Të paktën 7 të vdekur nga moti i ligë që goditi Francën, Italinë, Greqinë

Zyrtarisht thonë se të paktën shtatë njerëz vdiqën ndërsa shiu i fortë që përplasi brigjet e Riviera të Francës dhe Italisë, duke bllokuar udhëtarët në makinat e tyre, si dhe pjesë të Greqisë perëndimore, raporton AP.

Disa rrugë mbetën të mbyllura të hënën në Rivierën Franceze, kurse lumenjtë ishin akoma në rritje në Itali pas përmbytjes së fundjavës.

Administrata për rajonin e Francës në Var tha se katër njerëz vdiqën, përfshirë një çift në vitet e 70-ta nga kryeqyteti i parfumeve të Grasse, makina e të cilit u përmbysë. Një tjetër vdiq pasi një anije franceze shpëtimi u fundos në Mesdhe dhe një tjetër u gjet e vdekur në një makinë.

Në Greqi, kufomat e dy burrave që besohet se ishin turistë u gjetën të dielën vonë dhe herët të hënën pranë portit të Antirio, 250 kilometra në perëndim të Athinës, pasi një anije me vela që po përdornin u kap në një mot të rëndë.

the authorGazetaKNN