Rajon & Botë

Të paktën dhjetë trupa nigeriane u vrarë në pritë të xhihadistëve

Të paktën 10 ushtarë nigerianë janë vrarë dhe janë plagosur rëndë nëntë të tjerë në një pritë nga luftëtarët e dyshuar Boko Haram në Nigerinë e qetë, veri-lindore, thanë të enjten burime ushtarake, raporton France24.

12 ushtarë të tjerë ishin të humbur pasi një kolonë trupash në patrullë u pritën nga xhihadistët të mërkurën në rrethin Damboa të shtetit Borno, një oficer ushtarak i tha AFP-së në kushte anonimiteti.

“Ne humbëm 10 trupa në luftimet intensive me terroristët që pritën ushtarët tanë që po kryenin një operacion pastrimi në zonë”, tha oficeri, i cili kërkoi të mos identifikohej sepse nuk ishte i autorizuar të fliste për incidentin.

“Nëntë ushtarë u plagosën dhe 12 janë ende të humbur.”