Aktuale

Tërmet i fortë në shtetin fqinj të Shqipërisë

Vazhdojnë dridhjet e tokës në Gadishullin e Ballkanit. Kësaj radhe lëkundjet u shënuan në ishullin në Kretës në Greqi.

Tërmeti ishte me magnitudë 4.7 të shkallës rihter. Lëkundjet u ndjenë edhe në Turqi.

Tërmeti u rregjistrua në orën 03:11 të mëngjesit sipas orës lokale.

Mësohet se nuk ka rrezik për cunam në Greqi, Turqi dhe Francë. Epiqendra ishte 40 km nga Palaikastron të Greqisë dhe dhe 397 km në jug të Izmirit.

Thellësia e këtij tërmeti ishte 10 km. Si pasojë e një energjie të madhe të akumuluar nëntokë, lëvizjet e pllakave tektonike me shtrirje në Ballkan kanë shkaktuar tërmete të shpeshta.