Rajon & Botë

Tërmet i fuqishëm në Kinë: 12 të vdekur, 134 të plagosur

12 persona kanë vdekur dhe 134 të tjerë janë plagosur nga një tërmet i fortë më magnitudë 6.0 që goditi Kinën, të martën.

Më shumë se 4,000 njerëz u zhvendosën pasi një numër i madh i strukturave u dëmtuan ose u shembën pas tërmetit.

Transmetuesi shtetëror CCTV tregoi pamjet e shpëtimtarëve duke sjellë një të mbijetuar nga rrënojat e një ndërtese në një barelë brenda natës.

Imazhet nga Changning County treguan një shtyllë të energjisë elektrike të rrëzuar në çatinë e një ndërtese, dyer dhe dritare të thyera të shtëpive dhe ndërtesave, transmeton Klan Kosova.

Po ashtu, çarje pësuan edhe disa autostrada kryesore që lidhin disa qytete, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve Xinhua.