Sport

Tifozët zgjedhin Top 50 mbrojtësit më të mirë në histori

Tifozët e futbollit i kanë radhitur 50 mbrojtësit më të mirë të të gjitha kohëve dhe legjenda italiane e Milanit, Paolo Maldini, është zgjedhur si më i miri në histori.

Ylli i Milanit i kaloi 25 vjetët e karrierës së tij si futbollist në San Siro, duke i fituar shtatë tituj të Serisë A dhe pesë të Kupave Evropiane, transmeton Gazeta Express.

Në votimet që po bëhen rregullisht në faqen Ranker, tifozët e zgjodhën qartësisht Maldinin si mbrojtësin më të mirë në histori të futbollit, duke ia dhënë atij 3000 vota më shumë sesa Franz Beckenbauerit.

Top 50 mbrojtësit në histori të futbollit, sipas tifozëve në Ranker:

50. Marcelo

49. Maicon

48. Paul Breitner

47. Riccardo Ferri

46. Antonio Cabrini

45. Philipp Lahm

44. Miodrag Belodedici

43. Karl-Heinz Schnellinger

42. Jaap Stam

41. Andreas Brehme

40. Carles Puyol

39. Tarcisio Burgnich

38. Gary Neville

37. Wim Suurbier

36. Dani Alves

35. Hans-Peter Briegel

34. Roberto Carlos

33. Phil Neal

32. Jurgen Kohler

31. Morten Olsen

30. Fabio Cannavaro

29. Roberto Rosato

28. Jamie Carragher

27. Thiago Silva

26. Carlos Alberto

25. Marius Tresor

24. Giuseppe Bergomi

23. Alan Hansen

22. Nilton Santos

21. Claudio Gentile

20. Aldair

19. Sergio Ramos

18. Manfred Kaltz

17. Lucio

16. Lilian Thuram

15. Mauro Tassotti

14. Fulvio Collovati

13. Gerard Pique

12. Alesandro Costacurta

11. Ruud Krol

10. Alessandro Nesta

9. Daniel Passarella

8. Cesare Maldini

7. Giacinto Facchetti

6. Frank Rijkaard

5. Bobby Moore

4. Cafu

3. Franz Beckenbauer

2. Franco Baresi

1. Paolo Maldini

the authorGazetaKNN