Kuzhina

Torta me çokollatë që iu bën të humbni peshë, ja receta

Nëse gjeni alternativa për miell tradicional, produkte qumështi dhe ëmbëlsues artificial që njerëzit përdoren kur përgatitin tortë, do keni një tortë të shëndetshme.

Torta është shumë organike dhe e shijshme dhe në fund të ditës, si dhe do t’ju ndihmojë të humbni peshë në vend që ta fitoni. Avokadot janë zëvendësuesi perfekt për gjalpin për shkak të butësisë. Kur e vendosni në tortë, do e shijoni shumë avokadon, transmeton lajmi.net.

Avokadot përmbajnë një sasi të jashtëzakonshme të vitaminave, mineraleve dhe yndyrnave të shëndetshme. Mund të jenë një burim i shkëlqyeshëm i folatit për riparimin e qelizave dhe luteinës për shëndetin e syve tuaj.

Në vend që të përdorni sheqer të bardhë të rafinuar, mund ta ëmbëlsoni tortën me shurup panje ose mjaltë. Gjithashtu, mos përdorni miell të bardhë.

Recetë për tortën me avokado dhe çokollatë

Përbërësit:

– 1 avokado organike e pjekur

– 2 lugë çaji pluhur pjekjeje

– 3 lugë gjelle shurup panje ose mjaltë

– 5 lugë gjelle pluhur kakaoje çokollate

– 1/4-ta e filxhanit vaj kokosi

– 1/4-ta e lugës së çajit me kripë deti

– 3 filxhanë miell kokosi

– 2 lugë çaji ekstrakt vanille

– 2 filxhanë ujë të filtruar

– 2 lugë gjelle uthull molle

Për kremin e ëmbëlsirës:

– 2 avokado të pjekura

– 2 lugë gjelle shurup panje ose mjaltë

– 5 lugë gjelle pluhur i çokollatës së zezë

– Përzijini të gjithë përbërësit deri sa të krijoni një lëndë homogjene

Udhëzimet:

– Lëshojeni furrën në 176 gradë. Lyeni me vaj dhe shtoni miellin në dy tigan të rrumbullakët for për ëmbëlsira.

– Përzieni pluhurin e kakaos, miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën në një tas të madh. Merrni një tas tjetër dhe përzieni vajin e avokados së bashku me ekstraktin e avokados, uthullit, ujit dhe vaniljes. Pasi të jenë kombinuar, shtoni shurupin e panjës ose mjaltin

– Shtoni këtë përzierje në përzierjen e miellit dhe trazojini
-Ndani përzierjen në dy tiganë në mënyrë të barabartë dhe filloni t’i pjekni.
– Kontrolloni pas gjysmë ore nëse torta është bërë.
– Lërini të ftohen në tigan dhe pas 15 minutash, nxirrni nga furra në mënyrë që të ftohen plotësisht.
– Shtoni shtresën e tortës dhe më pas vendosni pjesën e dytë.- Shtoni pjesën e mbetur të ngrirjes në majë të tortës së tërë. /Lajmi.net/