Rajon & Botë

Tragjedi në Texas, gjenden disa të vdekur brenda një kamioni

Policia në shtetin amerikan të Teksasit ka arrestuar një shofer kamioni, automjeti i të cilit është gjetur në një park makinë Walmart me dhjetëra njerëz në pjesën e pasme të saj.

Nëntë burra kanë vdekur brenda dhe 28 të tjerë, përfshirë fëmijët, u dërguan në spital.

Tetë vetë u gjetën të vdekur në vendngjarje ndërsa një tjetër vdiq në spital, thonë zyrtarët e emigracionit, transmeton Indeksonline.

Ata ishin brenda rimorkios në San Antonio pa qasje në ajër të kondicionuar ose ujë, ndërsa temperaturat e jashtme ishin 38C.

Policia thotë se besojnë se incidenti lidhet me kontrabandën e njerëzve.

Qeveria e Meksikës tha se po punon ngushtë me autoritetet amerikane për të identifikuar nacionalitetet e viktimave./Indeksonline/

the authorE B