Rajon & Botë

Trump dhe Putin kokë më kokë në Helsinki

Presidenti Trump është duke zhvilluar takimin një me një me Presidentin rus Putin, në pallatin presidencial në Helsinki. Ky takim po zhvillohet në një kohë jashtëzakonisht të vështirë, vetëm pak ditë pasi Departamenti i Drejtësisë paditi 12 agjentë të inteligjencës ruse për akuzat për sulmin ndaj Komitetit Kombëtar Demokratik dhe fushatës presidenciale të Hillary Clinton.

The Guardian njofton se duarshtrëngimi ka fituar zgjatur 3 sekonda, dy liderët nuk i kanë buzëqeshur njëri-tjetrit dhe janë dukur të tensionuar.

Takimi vjen pak ditë pas Trump shkaktoi trazira në takimin e nivelit të lartë të NATO-s dhe gjatë një vizite në Britani duke kërkuar që aleatët të shpenzojnë më shumë në mbrojtje, duke thënë se Kryeministrja Theresa May ishte duke keqpërdorur Brexitin.

Putin, siç është shprehi i tij, u vonua në takim, duke e lënë Trumpin në pritje, shkruan Euroneës, transmeton Gazeta Express.

Putin propozoi takimin në mars gjatë një telefonate me Trump dhe zyrtarët amerikanë thonë se udhëheqësi rus ka nevojë urgjente për Uashingtonin për të lehtësuar sanksionet që kanë shtrënguar ekonominë dhe oligarkët e vendit të tij./GazetaExpress.