AktualeRajon & Botë

Truprojës që mbronte Papa Françeskun i bie të fikët

Një roje zvicerane i ra të fikët gjatë audiencës javore të Papës të mërkurën, duke rënë në dysheme derisa një burrë e shikonte i shqetësuar.

I riu, një anëtar i trupit të armatosur shumëngjyrësh i ngarkuar me mbrojtjen e Papës, u rrëzua ndërsa po lexohej një tekst fetar, tha një fotograf i AFP.

Ai mund të shihet në fotografi i shtrirë me fytyrë përtokë me veshjen e tij dalluese me vija të kuqe, të verdhë dhe blu, me helmetën e tij me pupla, me pendën e saj të kuqe, ende në vend.

Burri u tërhoq pothuajse menjëherë në këmbë, dhe e ndihmuan të dilte nga salla.

Një zëdhënës i Vatikanit i tha AFP-së se roja “ka të ngjarë të ketë pësuar një rënie të presionit të gjakut”.