Rajon & Botë

Turqia afër blerjes së sistemit rus S-400

Turqia është afër finalizimit të marrëveshjes me Rusinë për blerjen e sistemit të fuqishëm S-400 të mbrojtjes kundërajrore , shkruan gazeta kroate Jutarnji list.

Për blerjen e S-400, presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan pritet të bisedojnë gjatë takimit në Soçi më 3 maj, ka thënë ministri turk i Mbrojtjes, Fikri Isik.