Shëndetësi

Ushqimet që parandalojnë të ftohtit dhe gripin

“Ne jemi çfarë hamë”, është kjo një shprehje e përdorur nga nutricistët dhe e cila dita-ditës po merr kuptim, e cila shpjegon se të ushqyerit me ushqime të shëndetshme, ndihmon në të qenit të shëndetshëm.

“Ju nuk mund ta nënvlerësoni rëndësinë e të ushqyerit të mirë kur bëhet fjalë për sistemin tuaj imunitar”, thotë Karen Ansel, zëdhënëse e Akademisë së të ushqyerit dhe dietave, transmeton KosovaPress.

“Vitaminat, mineralet, antioksidantët, janë përbërësit që e mbajnë trupin tuaj të fortë dhe ndihmon në shmangien e infeksioneve”, thotë ajo, derisa ka renditur një listë ushqimesh të cilat parandalojnë ftohjen dhe gripin:

Peshku

Hudhra

Agrumet

Kosi

Kërpudhat

Qumështi

Çaji

Speci i kuq

Boronicat

Çokollata e zezë