Shëndetësi

Ushqimet që përmirësojnë punën e mëlçisë

Mëlçia është një nga organet më të rëndësishme të trupit të njeriut, e cila është e lidhur direkt me aparatin tretës.

Kur mëlçia është e infektuar me parazitë dhe toksina, gjëja e parë që duhet të bëni është të ndryshoni regjimin ushqimor, shkruan 10minuta, transmeton Klan Kosova.

Për një mëlçi të shëndetshme ju rekomandojmë këto ushqime:

–Domate: Domatet janë shumë të pasura me glutation, një proteinë e rëndësishme që detoksikon mëlçinë.

–Qitro: Fryti i qitros detoksikon trupin tuaj dhe përmirëson funksionin e mëlçisë.

–Agrumet: Agrumet janë një zgjedhje shumë e mirë për të stimuluar mirëfunksionimin e mëlçisë.

–Shafrani i Indisë: Luan rol si detoksikues i mëlçisë.

–Molla: Një mollë në ditë, mban larg toksinat nga mëlçia për një vit.

–Hudhra: Përmirëson funksionet e mëlçisë.