Aktuale

Veseli: Komunitetet janė pasuri e vendit tonė

Me rastin e 24 qershorit – Ditės sė egjiptianėve, kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Kadri Veseli, ka pėrgėzuar tė gjithė qytetarėt e kėtij komuniteti, duke i uruar ata pėr prosperitet tė gjithanshėm.

“Komunitetet janė pasuri e vendit tonė. Tė gjithė ne, marrim pėrgjegjėsi dhe japim kontribut pėr zhvillimin dhe mirėqenien e tė gjithė shtetasve tanė, pa dallim pėrkatėsie. Urime dhe gėzuar!”, thuhet nė urimin e kryetarit Veseli.

Po nė kuadėr tė shėnimit tė kėsaj dite, njė grup prej 120 studentėsh nga radhėt e kėtij komuniteti, shoqėruar nga deputeti Veton Berisha, vizitoi sot Kuvendin e Republikės sė Kosovės. Duke e konsideruar kėtė vizitė shumė tė rėndėsishme pėr pjesėtarėt e kėtij komuniteti, deputeti Berisha tha se qėllimi i saj ėshtė qė pjesėtarėt e komunitetit egjiptian ta shohin pėr sė afėrmi dhe ta ndiejnė tempullin e demokracisė, vendin ku vendoset pėr fatin e tyre dhe tė tė gjithė qytetarėve tė tjerė tė Kosovės.

Tė pranishmėve, me nga njė fjalė rasti iu adresuan edhe shefi i Kabinetit tė kryeparlamentarit Veseli, Driton Lajēi, ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Arsim Bajrami, ministri i Punės dhe i Mirėqenies Sociale, Arban Abrashi dhe zėvendėsministri i Administratės Publike, Mustafė Myrtaj. Ata u pėrgjigjėn, gjithashtu, edhe nė pyetjet dhe ēėshtjet e ngritura nga studentėt, tė cilat lidheshin, kryesisht, me aspekte tė pėrfaqėsimit, punėsimit e tė shkollimit pėr pjesėtarėt e komunitetit egjiptian nė Kosovė.

veseli1

veseli2