Aktuale

Vuçiq: Takimi me Thaçin dhe Mustafën ishte shumë i vështirë

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, e ka cilësuar si mjaft të vështirë takimin me liderët e Kosovës, dhe që kanë arritur të pajtohen që dialogu të vazhdojë me përfaqësim në nivel të lartë.

Vuçiç gjithashtu ka theksuar se është arritur marrëveshje që zyrtarët “ta ulin topin” në deklaratat e tyre dhe që të gjithëve do t’ju sugjerohet që të sillen në pajtim me këtë.

Nga ana tjetër, presidenti serb Tomislav Nikoliç ka thënë se BE-ja duhet ta kuptojë se Serbia nuk do e njohë kurrë pavarësinë e Kosovës dhe se ky takim ishte për të diskutuar edhe për ngjarjet e fundit, sikurse ajo e trenit.