Rajon & Botë

Zhduket gruaja e kontrabandistit në muaj të mjaltit

Gruaja e kontrabandistit që akuzohej për vrasjen e saj në det, i tha atij se ishte “e frikësuar” nga temperamenti i tij në një seri tekstesh para se ajo të zhdukej.

Një grua që thuhet se u vra në det në muajin e mjaltit ishte e frikësuar nga burri i saj dhe ‘kishte frikë të kthehej në shtëpi’ dhe këtë e kanë zbuluar mesazhet me tekst, transmeton Indeksonline.

Isabella Hellman u zhduk jashtë brigjeve të Kubës në maj të vitit të kaluar, ndërsa burri i saj Lewis Bennett, i Poole, Dorset, u shpëtua.

Bennett, një marinar britaniko-australian, u akuzua për vrasje në Shtetet e Bashkuara ku FBI e akuzon atë për rrëzimin e anijes.

Në një nga tekstet, të përfshira në dokumentet e gjykatës, ajo kishte thënë: “Këtë mëngjes kisha frikë të shkoj në shtëpi me kafe, por unë gjithsesi shkova, kam gjetur një person të zemëruar, kjo është shumë e trishtuar”.


Një tjetër, muaj para zhdukjes Hellman, tha: ‘Nëse nuk më pëlqen mua apo më doni më, le të rregullohemi sa më shpejt, sepse është shumë patetik në mënyrën se si më trajove gjithë kohën’./Indeksonline/.